Färgen heter Carat och är framtagen av Caparols svenska forskningsavdelning. Carat är en ytstabil, tålig och skyddande oljefärg baserad på nanokvartsteknologi (kisel-/silicapartiklar av nanostorlek), specifikt framtagen för att förlänga livslängden på träfasader.
Nanokvartsteknologin ger Carat sin unika struktur och hårda yta. Träfasaden står därigenom bättre emot nedsmutsning och slitage. Sammansättningen påverkar färgytans alla skikt från bottenskiktet med bra inträngning och vidhäftningsförmåga mot underlaget, via mellanskiktet som är väl inkapslat så att färgen behåller sin smidighet och skyddseffekt. Ytskiktet slutligen är slätt och extra hårt så att minimalt med smuts fastnar och ytan spolas ren av regn. Tillväxt av alger och mögel minskar därför.
Carat har extremt hög torrhalt vilket ger hög täckningsförmåga. Den ersätter momentet med grundfärg då fullgott fäste och skydd ges med två strykningar med färgen. |